Štětce a pomůcky pro make-up

Štětce a pomůcky pro make-up

Pro perfektní výsledek nalíčení potřebujeme kromě líčidel i další nezbytné pomůcky, jako jsou štětce, houbičky, hřebínky, kartáčky či kleštičky. V tomto článku Vám poskytneme rady a tipy pro správný výběr a použití kosmetických pomůcek.

Žena s kosmetickými štětciKaždý má své osvědčené způsoby, jak se nalíčit. Mnohé ženy mají v oblibě houbičky, bavlněné tamponky nebo samotné prsty. Ve světě vizážistů je nejoblíbenějším doplňkem pro make-up štětec a mají pro to své důvody - kvalitní štětec má schopnost rozetřít make-up po obličeji plynulejším způsobem a při nanášení se s ním velmi dobře pracuje, což se projeví tím nejhladším propojením líčidel, jaké je vůbec možné.

Štětce mají využití pro mnoho druhů líčidel - krém, pudr, oční stíny, tvářenku, bronzer i make-up. Existuje mýtus, že štětec se hodí pouze pro nanášení pudru, jenže pokud používáte štětec s vysoce kvalitními štětinami, rozetřete make-up stejně snadno jako jakoukoliv houbičkou, ale mnohem efektivněji ho také vetřete do pokožky a ne jen rozetřete po povrchu.

Několik tipů pro správný výběr štětců

Kosmetické štětcePřírodní štětce ze zvířecí srsti (sobolí, kozí, veverčí nebo žíně z poníka) jsou nejkvalitnější na trhu, jsou velice jemné a zachytí líčidla snadněji než štětce syntetické (nylonové nebo polyesterové), které bývají zpravidla hrubší a silnější.

Štětce ze zvířecí srsti jsou ideální pro nanášení pudrových líčidel, syntetické se zase více hodí na krémové produkty a přípravky na bázi vody. Některé štětce jsou i kombinované - používají se pro nanášení podkladových make-upů.

Štětce se pohybují v různých cenových relacích, od levných (150 – 300,-Kč) až po drahé profesionální štětce (400 – 1200,-Kč). Samozřejmě, že čím je štětec dražší, tím kvalitnější je použitý materiál, zpracování štětin a rukojeti. Takové štětce jsou vyrobeny způsobem, který minimalizuje postupné vypadávání štětin.

Pokud chcete dosáhnout skutečně kvalitního nalíčení, musíte se starat o to, čím líčidla nanášíte. Velmi důležitá je kompaktnost a důraz na detail. Čím kvalitnější budou Vaše štětce, tím snadněji se Vám bude líčit. Z dlouhodobého hlediska ušetříte čas a peníze, protože nebudete muset neustále vyměňovat levné štětce.

Kolik štětců si pořídit?

Kosmetické štětcePro začátek si můžete koupit jen jeden a postupně budovat svou vlastní sadu štětců - ta by měla vypadat následovně:

1) Štětec na podkladový make-up

2) Velký štětec na sypký pudr

3) Štětec na tvářenku

4) Malý krycí štěteček na korektor

Další štětce, které jistě také využijete: 

Kosmetické štětce 3 štětečky na oční stíny - největší pro nanesení základní barvy na celé víčko, menší - nejlépe zakulacený, pro líčení ohybů a nejmenší pro linkování očními stíny

Zvýrazňující štětec - pro zdůraznění lícních kostí třpytivým líčidlem či bronzerem

Péče o štětce

Zdobený kosmetický štětecJestliže používáte štětce každý den, pak jim věnujte péči přibližně jednou do týdne. Znečištěné štětce umyjte za pomoci jemného mýdla a vody, skvěle funguje i dětský šampon. Když je sušíte, položte je naležato a dávejte pozor, aby voda nestékala do ochranného kroužku. Mohlo by to rozpustit lepidlo, které drží štětiny pohromadě.

Na trhu se objevily i speciální prostředky určené pro čištění štětců, jejich výhodou je snadné použití - pouze štětce otíráte do papírového ubrousku namočeného ve speciálním čisticím roztoku, spotřebuje se opravdu malé množství. Čističe mají navíc dezinfekční účinky, štětec provoní lehkou vůní a zkrátí se doba schnutí.

Ostatní kosmetické pomůcky

Kosmetické pomůckyDalší vybavení, které se hodí do každé kosmetické taštičky, je následující:

● Houbička (labutěnka) - pomocí této pomůcky můžete vklepat do pleti fixační pudr, ten pak stabilizuje podklad a tvářenku

● Kleštičky na řasy - vytvoří otevřený pohled a nadzdvihnou řasy, používají se před aplikací řasenky

● Pinzeta - nezbytná pro vytrhávání nechtěných chloupků

● Hřebínek na obočí nebo čirá řasenka - učeše, uhladí a zafixuje obočí

● Holicí strojek na obočí s hřebínkem - umožní obočí uhladit a zkrátit dlouhé chloupky

autor: Gabriela (vizážistka)