Pročistěte si organismus

Pročistěte si organismus

Při četných metabolických procesech se nejen zhodnocují živiny nezbytné pro tělesné funkce, ale vznikají i odpadní a jedovaté látky, které jsou z těla vylučovány prostřednictvím střeva, ledvin, plic a kůže.  Pokud se tak neděje v dostatečné míře, tyto látky se v organismu, především ve vazivové tkáni, hromadí a snižují tak správnou funkci tělesných orgánů.

Pročištění organismuPřirozenou a účinnou metodou, jak tělu od odpadních a škodlivých látek odpomoci, je tzv. očistný den. Doporučuje se zařadit ho zejména po dnech nebo týdnech, kdy na vašem jídelníčku byla přílišná hojnost jídla, obzvláště tučného, tedy například po Vánocích.

Sníženým příjmem potravy dáte svému tělu příležitost odbourat a vyloučit tělesný „odpad“. Očistná kúra bude ještě účinnější, když v tento den budete hodně pít.

Váš „očistný den“

Pročistit organismus neznamená jen zbavit ho odpadních látek, ale také „odhodit“ psychickou zátěž, uvolnit napětí. Ideální je proto Pročištění organismuudělat si takový očistný den o prázdninách, svátcích nebo alespoň o víkendu, kdy vás neomezují žádné povinnosti.

Na následujících řádcích naleznete různé tipy, jak by takový den mohl vypadat. Podle své chuti a snášenlivosti si zvolte určitou potravu – záleží jen na vás, jestli dáte přednost „rýžovému“, „ovocnému“ nebo „syrovátkovému“ dni či dni o syrové stravě.

Důležité: V tomto dni výrazně omezte, nejlépe však zcela vynechejte, cigarety, alkohol i kávu. Hojně pijte minerální vody a neslazené bylinkové čaje.

RÝŽOVÝ DEN

♦ RÁNO
K snídani snězte 1 jablko nebo 1 grapefruit.

Pročištění organismu♦ DOPOLEDNE
Uvařte si 10 – 15 dekagramů přírodní rýže ve ¼ litru nesolené vody.

♦ V POLEDNE
K obědu snězte polovinu množství rýže se 2 dušenými rajčaty, ochucenými čerstvým kořením (v žádném případě nepřidávejte sůl).

♦ VEČER
Druhou polovinu rýže smíchejte s čerstvým ovocem (výběr podle sezony) do jakéhosi rýžovo-ovocného salátu nebo k ní přidejte neslazené jablečné pyré.

OVOCNÝ DEN

Pročištění organismu♦ 1,5 kilogramu čerstvého ovoce (výběr podle sezony a aktuální chuti) si rozdělte na tři dávky – k snídani, k obědu a k večeři.

♦ Vydatně pijte minerální vodu, bylinkový čaj nebo nesolený zeleninový vývar.

EXOTICKÝ OVOCNÝ DEN

Pročištění organismu♦ Na jednotlivé dávky – k snídani, k obědu a k večeři - si rozdělte 1 ananas, 1 nebo 2 manga a 2 papáje. Tyto plody silně odvodňují a jsou bohaté na vitaminy a enzymy.

♦ Pijte hojně minerální vodu, bylinkový čaj nebo nesolený zeleninový vývar.


SYROVÁTKOVÝ DEN

Pročištění organismuTento způsob pročištění organismu  není vhodný pro ty, kdo nesnáší mléko.

♦ Během dne v dílčích dávkách po malých doušcích vypijte 1 – 1,5 litru dietní syrovátky.

♦ Vypijte rovněž hodně minerální vody, bylinkového čaje nebo nesoleného zeleninového vývaru.

DEN O SYROVÉ STRAVĚ

♦ RÁNO
Posnídejte talíř různorodého čerstvého ovoce nebo si připravte műsli s Pročištění organismudostatečným množstvím čerstvého ovoce, které smícháte s mlékem nebo jogurtem.

♦ V POLEDNE
Připravte si „syrovou mísu“ z listové zeleniny, strouhané kořenové zeleniny, kysaného zelí a 1 brambory ve slupce se zálivkou vyrobenou z oleje lisovaného zastudena, citronové šťávy a čerstvého koření.

♦ VEČER
Protože syrová strava je těžko stravitelná a může způsobovat nadýmání, večer už byste neměla nic jíst. Vypijte však 1 – 2 šálky bylinkového čaje, oslazeného medem.

autor: Marie (redaktorka)