Zásady správného mytí vlasů

Zásady správného mytí vlasů

Správné mytí vlasů a vlasové pokožky je základem zdravých, lesklých vlasů plných pohybu a energie. Samotná voda vlasy a vlasovou pokožku očistit nemůže - odstraní pouze nečistoty, které lze spláchnout nebo jež jsou rozpustné ve vodě. Protože tuk odpuzuje vodu, nedokáže voda mastné nečistoty odstranit. Spolu s vodou mohou mastné nečistoty odstranit tenzidy, zvané též mycí substance. Jako hlavní účinné látky je najdeme ve všech šamponech.

Tenzidy jsou molekuly s dlouhým řetězcem, který má dvě části: hydrofilní = rozpustnou ve vodě a lipofilní = rozpustnou v tucích. Mycí účinek tenzidu se projeví ve vodě. Lipofilní část pronikne do mastné nečistoty, zatímco hydrofilní část se spojí s okolní vodou a přidržuje ji. Částečky nečistot jsou uzavřeny vodou. Pěna vznikající pohyby rukou zachycuje uvolněné částice nečistot až do spláchnutí. Při silném znečistění nemůže pěna velké množství nečistot pojmout, vznikne jí málo a sráží se. V tomto případě je nutné pěnu spláchnout a šampon na vlasy nanést znovu. Dobrá tvorba pěny při druhém mytí ukazuje, že vlasy a vlasová pokožka jsou čisté. Šampon je třeba důkladně opláchnout, aby obsažené látky na vlasové pokožce nevyvolávaly svědění a vlasy nezískaly šedý povlak a olejový film.

Při mytí vlasů a vlasové pokožky se odstraní také část kožního mazu. Proto je důležité, aby šampony obsahovaly tuky, které se při mytí kůži opět dodávají. Zabraňuje se tím svědění, pocitům napětí na vlasové pokožce a nadměrnému odmaštění. Dále jsou v šamponu obsažené ošetřující látky, které zlepšují rozčesávání vlasů a brání vzniku elektrostatického náboje.

Obrázek šampóny REDKEN

Prvním krokem při mytí vlasů by měla být volba kvalitního šamponu odpovídajícího problematice a stavu Vašich vlasů a vlasové pokožky (např. suché vlasy a vlasová pokožka, lupy, mechanicky či chemicky zcitlivělé vlasy apod.), neboť šampony mohou obsahovat speciální účinné látky pro řešení těchto individuálních problémů.

 Rozlišujeme různé typy šamponů

 

Šampon pro normální vlasy REDKEN Clear MoistureŠampon pro normální vlasy
Obsahuje vyvážený poměr tenzidů, přitučňujících a ošetřujících látek. Použité tenzidy jsou převážně anionické. Tato kombinace myje vlasy velmi jemně, hodí se proto pro každodenní použití.

Příkladem je šampon REDKEN Clear Moisture.

 

 

Šampon pro mastné vlasy REDKEN Scalp Relief Oil DetoxŠampon pro mastné vlasy
Obsahuje účinné látky, které mají vázat maz v blízkosti vlasové pokožky a chránit tak vlasy před rychlým maštěním. Tento typ šamponu obsahuje méně ošetřujících látek než jiné šampony, aby vlasy nebyly nadměrně zatěžovány a účes neztratil objem. Použitý tenzid má velkou čisticí sílu.

Příkladem je šampon REDKEN Scalp Relief Oil Detox.

 

 Šampon proti lupům Scalp Relief Dandruff Control

 Šampon proti lupům
Lupy jsou v prvé řadě vyvolány houbou. Proto šampony proti lupům obsahují kombinace účinných látek působících fungicidně. Navíc se lupy musejí rozpustit a oddělit od vlasové pokožky. Šampony proti lupům by se měly kvůli těmto účinným substancím používat je tak často, jak je to skutečně nutné, např. jednou týdně. Pro ostatní mytí vlasů doporučujeme použít velmi jemný šampon, aby vlasová pokožka nebyla příliš drážděna.

Vhodným přípravkem proti lupům je např. šampon REDKEN Scalp Relief Dandruff Control.

 

Šampony pro suché vlasy - REDKEN All Soft a Smooth DownŠampon pro suché vlasy
Tento šampon obsahuje navíc další tukové přísady, vlasům i vlasové pokožce při mytí dodávají tuky. Na vlasech se zároveň ukládají ochranné látky zabraňující křehnutí a lámání vlasů. Použité tenzidy jsou velmi jemné, takže je vyloučeno silné odmaštění.

Příkladem je šampon REDKEN All Soft nebo Smooth Down.

 

 

Šampon pro poškozené vlasy REDKEN ExtremeŠampon pro poškozené vlasy
Obsahuje speciální ošetřující prostředky, které uzavírají poškozená místa na vlasech a kolem vlasů vytvoří ochranný film. K těmto účinným látkám patří tuky vhodné pro vlasy a dále substance, jejichž stavba se podobá keratinu.

Příkladem může být šampon REDKEN Extreme.

 

 

SpeciálníSpeciální šampony
Tyto šampony obsahují speciální účinné látky. Podle typu použití mohou:

● stabilizovat výsledek po barvení - např. šampon REDKEN Color Extend či Blonde Glam

● zlepšit pružnost po natáčení, definovat vlny bránit krepatění - např. šampon REDKEN Fresh Curls

● opticky zvětšovat objem jemných vlasů - např. šampon REDKEN Body Full

 

 

 

 

Při mytí vlasů dbáme několika pravidel:

 

Ilustrační obrázek k mytí vlasů● Teplota vody by měla být pokud možno nižší, ale zároveň pro Vás ještě příjemná. Studená voda nerozpustí maz a některé nečistoty, příliš horká voda dráždí pokožku hlavy i vlasy a následně vede k maštění.

● Množství šamponu se řídí hustotou, délkou a stupněm znečištění vlasů. Šampon nejprve rozetřeme v dlaních a pak jej pravidelnými pohyby vetřeme do mokrých vlasů na několik, nejčastěji 5 míst: čelní partie, dvě postranní partie, temeno a dvě místa na zadní partii hlavy.

● Při mytí je vhodné provádět masáž kruhovými pohyby konečků prstů. Lépe se tak nanese šampon a nečistoty z vlasové pokožky se snadněji dostanou z vlasů. Začíná se v partii čela a masíruje se přes temeno hlavy směrem k šíji. Pak následuje masáž od partie čela přes boční partie k šíji. Sled pohybů při masáži se může obměňovat.

● Důležitým momentem procesu mytí je oplachování vlasů. Vlasy bychom měli v průběhu oplachování několikrát načechrat, aby se dokonale vypláchly i poslední nečistoty a zbytky šamponu. Oplachování by mělo trvat minimálně 2 minuty.

● Po každém mytí doporučujeme použít kondicionér a jednou za týden až 14 dní masku. Při jejich výběru postupujeme obdobně jako při volbě vhodného šamponu. Kondicionér necháme ve vlasech působit krátce (cca 1 minutu), masku obvykle 3 – 10 minut dle doporučení výrobce. Poté přípravek z vlasů opět důkladně vypláchneme a na závěr z vlasů vytlačíme vodu.

● Zbývající voda ve vlasech se vytlačuje froté ručníkem od kořínků vlasů ke konečkům a vsakuje se do ručníku. Následně si vlasy zabalte do suchého ručníku a nechte je tímto způsobem chvíli vysychat.

● Poté ručník sundejte a vlasy po jednotlivých pramenech rozčešte hřebenem s řídkými zuby. Vlasy vyfoukejte teplým, nikoli horkým vzduchem, zcela do sucha. Na závěr vlasy profoukněte studeným vzduchem pro zklidnění pokožky a stažení mazových žláz.

autor: Lucie (kadeřnice)