Zázračná kyselina hyaluronová

Zázračná kyselina hyaluronová

Kyselina hyaluronová hraje významnou roli ve vzhledu naší pleti. Tato hutná rosolovitá tekutina má totiž schopnost vázat několikanásobné množství vody, čímž pomáhá obnovovat objem kůže a udržovat správnou hydrataci. Pojďme se nyní na kyselinu hyaluronovou podívat trochu podrobněji.

Jak to začalo

Kyselinu hyaluronovou náhodně objevili v roce 1934 oční lékař K. Meyer se svým asistentem J. Palmerem při rozboru hovězího oka. Právě oni ji nazvali kyselina hyaluronová, přestože ji v dnešní době můžete znát i pod jinými názvy, například hyaluron, glykosaminoglykan, hyaluronan sodný, hyaluronát sodný, kyselina HA.

K čemu slouží a kde ji najdeme

Kyselina hyaluronováČlověk má v těle přibližně 15 gramů kyseliny hyaluronové, nejvíce je jí v tekutinách očí a kloubů. Naše tělo kyselinu hyaluronovou vytváří přirozeně, po dovršení 40 let věku však produkujeme již pouze polovinu původního množství kyseliny hyaluronové, jelikož její produkce s věkem výrazně klesá. O kyselině hyaluronové je známo, že na sebe váže vodu a vytváří tak gelovitou strukturu. Hydratuje pokožku a vlasy, nachází se i ve výplni oční bulvy a v dásních. Je přirozenou součástí nosní sliznice, horních cest dýchacích či močového měchýře. Najdeme ji také v kloubech, kde slouží jako tlumič nárazů. Dokáže odstraňovat odpad z buněk, které nemají přímou dodávku krve nebo malý krevní oběh, jako je například chrupavka. Dokonce pomáhá při vytváření nových buněk. Během slunečných dnů se doporučuje chránit oči slunečními brýlemi, protože pokožka kolem očí je velmi tenká a jemná a vystavováním slunci se zpomaluje tvorba kyseliny hyaluronové.

Využití v kosmetice

Kůže tvoří 15% naší tělesné hmotnosti. Kolagen a kyselina hyaluronová jsou základními stavebními prvky kůže. Kolagen zpevňuje pleť a kyselina hyaluronová vyživuje a hydratuje kolagen. Kyselina hyaluronová zadržuje vodu a udržuje kolagen vlhký a elastický. V buňkách pokožky dokáže přísunem vody zvětšit svůj objem až na tisícinásobek! Proto je ideální pro zajištění hydratace pleti. V mládí je pleť hladká, pružná, plná, díky vysoké koncentraci kyseliny hyaluronové. Ale postupně s přibývajícím věkem se v těle ztrácí. Naše tělo ho už nedokáže produkovat v potřebném množství. Kůže vysychá, vznikají vrásky, linky a elasticita se ztrácí. K nedostatku kyseliny hyaluronové přispívá i kouření, genetika či nedostatek hořčíku a zinku. Proto je vhodné pro zpomalení procesů stárnutí používat kyselinu hyaluronovou, buď formou kosmetiky (gely, krémy, séra, ampulky) nebo formou výživového doplňku (kapsle) či injekčně. Přípravky s kyselinou hyaluronovou mají hydratační účinky, pleť působí živěji, je lépe promaštěná a jemnější na dotek. Samotná kyselina hyaluronová však nedokáže vyhladit hluboké vrásky, to funguje jedině v kombinaci s jinými účinnými látkami.

Kyselina hyaluronová na vrásky

Nejúčinnějším prostředkem na vrásky je kombinace kyseliny hyaluronové se stimulátory tvorby kolagenu, kterými jsou retinol a peptidy. Retinol je forma vitaminu A s vynikající antioxidační ochranou proti volným radikálům. Zbavuje pokožku starých kožních buněk a v hlubších vrstvách kůže podporuje tvorbu kolagenu. Peptidy mají schopnost informovat mozek o tom, že došlo k rozpadu kolagenu a mozek vyšle informaci, aby se kolagen doplnil. Kosmetika s obsahem peptidů dodává pleti peptidy, které "falešně" poskytují informaci, aby se kolagen doplnil. Proto jsou tak účinné i na hluboké vrásky. Ale bez přísunu vody by to nebylo možné, proto kombinace kolagenu s kyselinou hyaluronovou je tou nejlepší možností. Při aplikaci kosmetických přípravků jsou však nejdůležitější trpělivost a důslednost. Žádný přípravek nedělá zázraky.

Kyselina hyaluronová na hydrataci

Kyselina hyaluronová dokáže skutečně pleť u někoho buď hydratovat nebo ji naopak může i vysušovat. Projevuje se to zejména používáním přípravků, které mají vysoký podíl kyseliny hyaluronové, např. hyaluron gel nebo hyaluron sérum. Může se to projevit u lidí, kteří žijí v suchých oblastech. Pokud je vlhkost vzduchu nízká, má aplikována kyselina hyaluronová schopnost vysát vodu z pokožky. Vznikne tak opačný účinek - pokožka není hydratovaná, ale vysušená. Proto je po nanesení gelu nebo séra důležité pleť hydratovat krémem.

Kyselina hyaluronová ve stravě

Pokud denně vypijete 10 sklenic vody, stačí to k tomu, aby kyselina hyaluronová rozvinula svůj objem. Kromě doplňků výživy je možné doplnit kyselinu hyaluronovou do organismu prostřednictvím přírodních zdrojů, jakými jsou drůbeží a hovězí maso, ryby, vejce, sója. Vývary z masa, které není zbaveno kůže, jsou výborným zdrojem kyseliny hyaluronové. Dostatečným příjmem potravin s obsahem hořčíku, zinku a vitaminu A zaručíte produkci kyseliny hyaluronové ve vašem těle.

Další účinky kyseliny hyaluronové

  • Využívá se ve stomatologii na podporu hojení, nebo jako prevence či léčba zánětu dásní, také při parodontóze
  • Plní funkci "maziva" kloubů
  • Hojení ran
  • Ochrana proti virům, bakteriím a jiným mikroorganismům v orgánech
  • Zajišťuje výživu kloubních chrupavek a zvyšuje jejich pružnost 
  • Zajišťuje dostatečnou hydrataci tkání, ve kterých je obsažena
  • Využívá se v léčbě syndromu suchého oka jako náhrady slz - takzvané Umělé slzy

Chcete 100% kyselinu hyaluronovou?

Nejčastěji vyhledáváme na internetovém vyhledávači: "čistá kyselina hyaluronová" nebo "100% kyselina hyaluronová". Kyselina hyaluronová se používá v kosmetice v koncentraci od 0,1 - 2%. Proto se o 100% kyselině hyaluronové nedá mluvit. Pod pojmem "čistá" můžeme najít jedině produkt s vysokým podílem kyseliny hyaluronové bez přidání jiných účinných látek, např. sérum nebo ampule. Zajímá Vás přesný procentuální obsah kyseliny hyaluronové v produktu? Kosmetické společnosti takové informace na výrobcích neposkytují, protože jsou výrobním tajemstvím. Směrodatným by mělo být složení a skutečnost, na kterém místě se nachází kyselina hyaluronová v INCI (v překladu zkratka znamená: Mezinárodní nomenklatura kosmetických přísad a kombinace molekul).

Přípravky s kyselinou hyaluronovou

No.1 GOLD HYALURON SKIN SERUM 30 ml pleťové sérum s kyselinou hyaluronovouNo.1 GOLD HYALURON SKIN SERUM je pleťové sérum s kyselinou hyaluronovou. Obsahuje vysoce kvalitní kyselinu hyaluronovou, šupinky 24 karátového zlata a také velký obsah vitaminu E. Výsledným mixem těchto 3 složek je až neuvěřitelně silné sérum, které navrací hydrataci, obnovuje kolagen a doslova zázračně omladí Vaši pleť. Zlato pokožku nejen omlazuje, ale zbavuje ji též toxinů a volných radikálů, působí protizánětlivě a čistí pleť. Mimo to zlepšuje prokrvení a tón pleti. Díky nízké molekulární hmotnosti kyseliny hyaluronové se aktivní složky séra dostanou do nejspodnějších vrstev pleti a tam působí na buněčné úrovni. Sérum obnovuje kolagenové vazby, hloubkově hydratuje, čistí pleť a působí protizánětlivě, zbavuje ji oxidantů a regeneruje ji. No.1 Gold je fantastický produkt, který v sobě spojuje vše, co je pro Vaši pleť nejlepší.

VERMIONE HA35+ je revitalizační liftingový krém s bioaktivními enzymyVERMIONE HA35+ je revitalizační liftingový krém s bioaktivními enzymy. Protivráskový komplex Vermione, spolu s vysokým obsahem kyseliny hyaluronové, vitaminem E, kolagenem a dalšími podpůrnými látkami až ve výši 20,3% účinných látek v jednom krému, nabízejí jedinečný přípravek na českém trhu v boji proti stárnutí pleti. Obnovuje a zlepšuje pevnost pokožky, čímž minimalizuje přítomnost viditelných hlubokých a mimických vrásek. Vyplňuje vrásky a je tak přirozenější alternativou hyaluronových injekcí, jelikož stimuluje pleť k produkci vlastního kolagenu. Dlouhodobě navrací tváři, krku a dekoltu hebkost. Zlepšuje celkový vzhled pleti, má vyživující a revitalizační účinky. Vytváří na pokožce ochranný film, který zabraňuje ztrátám vlhkosti. Účinně redukuje kožní nerovnosti, zlepšuje její jemnost a elasticitu. Přípravek je vhodný pro všechny typy pleti od 35 let.

DELAROM Face Lifting Serum pleťové liftingové sérum s kyselinou hyaluronovouDELAROM Face Lifting Serum je pleťové liftingové sérum s kyselinou hyaluronovou, vhodné pro všechny typy pleti. Vysoce koncentrované aktivní složky vytvářejí z tohoto pleťové liftingového séra opravdovou omlazující terapii. Kombinace látek s liftingovými a hydratačními vlastnostmi napomáhá zlepšit přirozenou elasticitu a pevnost pokožky a zamezuje ztrátě vlhkosti z jejích povrchových vrstev. Vyhlazuje nedokonalosti pleti a dodává jí mladistvý vzhled. Sérum se aplikuje ráno nebo večer na čistou pokožku a jemně se rozetře prsty. Následně se nanese pleťový krém.

SYNOUVELLE COSMETICS Eye Recovery 5.0 Anti-Wrinkle Lift SerumSYNOUVELLE COSMETICS Eye Recovery 5.0 Anti-Wrinkle Lift Serum je anti-aging vyhlazující hydratační péče proti vráskám, otokům a kruhům pod očima. Koncentrovaná účinná látka séra je založena na třech různě aktivních hyaluronových kyselinách: vysokomolekulární, nízkomolekulární a lipozomální zakapslené. Kůže je obohacena maximální intenzivní vlhkostí. Dodatečně je povzbuzována v těle vlastní produkce kyseliny hyaluronové. Rychlý pomocník s povzbuzujícím a vyplňujícím efektem pro viditelně svěží oční partie. Maximálně koncentrovaná kyselina hyaluronová ihned vyplňuje malé vrásky a rýhy. Lipozomálně zakapslený vitamin C proniká do hlubších vrstev kůže a aktivuje novou tvorbu kolagenu. Kofein podporuje mikrocirkulaci a snižuje otoky. Vyhlazovací sérum přináší unaveným a opuchlým očím opět zářivost, redukuje tmavé kruhy kolem očí a zeslabuje jemné rýhy a malé vrásky. Sérum je 100% neparfémované, bez parabenu, parafínu a barviv.

Všechny uvedené výrobky můžete zakoupit v e-shopu AMBRASHOP.cz.