Zásady správné péče o poprsí

Zásady správné péče o poprsí

Jen málo žen je spokojených s tvarem a velikostí svých prsou. Velká ňadra se sice nechirurgickou cestou nedají zmenšit a malá lze jen těžko zvětšit, ale správná péče i cvičení mohou mít příznivý vliv na jejich tvar a pevnost.

Většině dívek začínají prsa růst mezi 12. a 14. rokem. Postupně se zvětšuje objem tukové tkáně, až jsou prsa plně vyvinutá. V tukové tkáni jsou uloženy mléčné žlázy, jejichž funkci - tvorbu mateřského mléka, však spouští až těhotenství. Důležité pro uchování pěkných prsou je začít o ně pečovat již v mládí. Hodně pro to však můžete udělat i později.

Nedostatek péče škodí tvaru i pevnosti

Péče o prsa - obrázek modelkyProtože prsy nemají žádnou "vnitřní oporu" - svaly ani kosti, podléhají jako žádná jiná část těla vlivům, které se mohou podepsat na jejich tvaru a pevnosti. Mnoho dnešních žen si navyklo nenosit podprsenku. Vystavují tím prsa nijak neomezenému působení gravitace. Mimo to každý pohyb klade velké nároky na pružnost kůže a tkáně. Pro tkáň je další zátěží špatné držení těla. Ovšem ztráta pevnosti tkáně v závislosti na postupujícím věku je zcela přirozeným jevem. Nedostatečná péče, nezdravý způsob života a špatná strava však mohou tento proces urychlit.

Co můžete pro svá prsa udělat

Péče o prsa - obrázek modelkyPro to, aby byla prsní tkáň zdravá a dobře prokrvená, kůže pružná a pevná a hrudní svalstvo pod prsy silné, však můžete leccos udělat - a to bez ohledu na velikost Vašich prsou.

Stačí pět minut denně, aby Vaše prsa zůstala dlouho pěkná. Do péče o prsa nezapomínejte zahrnout celý dekolt.

♦ Jemné masáže

Masáže prsouDříve, než si pustíte sprchu, namasírujte prsa lehkými tahy tělovým kartáčem nebo sisalovou žínkou či rukavičkou. Pohyb veďte vždy zvenku dovnitř, respektive zdola nahoru. Bradavky vynechte. Při takovéto masáži se odstraní odumřelé zrohovatělé buňky a podpoří prokrvení pokožky.

♦ Peeling

Každé čtyři týdny zkuste tento efekt podpořit peelingem. Můžete si jej dokonce samy připravit. Smíchejte 1 šálek mořské soli s trochou mléka a vzniklou pastou šetrně drhněte pokožku na prsou i dekoltu. Nakonec pastu smyjte pod sprchou.

 

♦ Studená voda

SprchováníNa závěr pravidelné denní sprchy prsa zdola nahoru a kolem dokola přejeďte proudem studené vody. Pak se osušte.

♦ Střídavá sprcha

Také takzvaná střídavá sprcha - opakované střídání horké a studené sprchy se závěrečným proudem studené vody - pomáhá při začínajícím ochabování tkáně.

♦ Ledové kostky

Kostky leduTu a tam aplikujte speciální metodu: zhruba minutu masírujte prsa kostkami ledu - docílíte tím zpevnění kůže a podpoříte prokrvení.

♦ Krémování

Po osprchování do pokožky na prsou i v dekoltu konečky prstů lehce vklepejte tělovou emulzi, tělové mléko nebo tělový olej. Můžete použít stejné přípravky jako na obličej nebo ostatní partie těla, ale nejvhodnější je dopřát si speciální přípravky na prsa (krémy, séra, emulze). Přípravky nanášejte vždy zdola nahoru.

Test přípravků pro péči o poprsí

Na trhu se vyskytuje více přípravků určených k péči o prsa. My jsme pro Vás vyzkoušely čtyři z nich od různých výrobců a získaly jsme následující poznatky:

TALIKA Bust PhytoserumTalika Bust Phytoserum - komplexní inovovaný přípravek, který má prsa vypnout, zpevnit, dodat jim na objemu a zvětšit je až o jednu velikost.

Praktická zkušenost: Přípravek má krémovou  středně hustou konzistenci a poměrně dobře se vstřebává.  Chvílku sice trvá, než zaschne, ale pak již nelepí. Vůně je spíše zvláštní, než příjemná. Pokožka je po použití hedvábná, zpevněná a hydratovaná.

Avon Solutions Bust ShaperAvon Solutions Bust Shaper - gel na poprsí, který má tvarovat a zpevňovat prsa.

Praktická zkušenost: Přípravek má lehkou konzistenci, dobře se vstřebává, rychle zasychá a nelepí. Vůně je svěží a příjemná. Pokožka je po použití pružná, hydratovaná, zpevněná a vyživená. Přípravek lze používat dlouhodobě.

Hildegard Braukmann Halls und Décollete CremeHildegard Braukmann Halls und Décolleté Creme - lehký zvláčňující krém na krk a dekolt. Zvlhčuje díky obsahu hedvábných proteinů a bylinkových olejů, má zlepšovat elastičnost pokožky.

Praktická zkušenost: Přípravek má jemnou krémovu konzistenci, je vhodný i pro suchou a zralejší pokožku. Po chvíli se dobře vstřebá, brzy zaschne a nelepí. Vůně je příjemná a nevtíravá. Pokožka je po použití dobře vyživená, hutnější, pružná a hydratovaná.

 

Biovitality Bust Firming LotionBiovitality Bust Firming Lotion - modulační tělové mléko, které má udržovat pevnost, napětí, pružnost a tím zpevňovat a mírně zvětšovat ňadra.

Praktická zkušenost: Hodně hustá až olejovitá konzistence, hůře se vstřebává, pokožka je ještě delší dobu po aplikaci lepkavá. Vůně je dosti výrazná, připomíná vlašské ořechy. Když se přípravek zcela vstřebá, je pokožka jemná, vyživená a zároveň zpevněná. Přípravek je vhodný i pro suchou a zralejší pokožku. Od dlouhodobého pravidelného používání by mohlo odradit výrazné aroma.

V dalším článku věnovanému péči o poprsí se zaměříme na prevenci a cvičení.

autor: Marie (redaktorka)

Související články: "Správná péče o poprsí - II. část" 

                                    "Alchymie správného výběru podprsenky"