Suchá pleť a správná péče o ni

Suchá pleť a správná péče o ni

Pokud o suchou pleť dobře pečujeme, je především v mládí záviděníhodně krásná. Když ji ale zanedbáme, nebo jí neposkytujeme správnou péči, bývá velmi náchylná k předčasnému stárnutí.

V mládí se suchá pleť ukazuje z té nejlepší stránky: broskvové tvářičky, jemné póry, žádný mastný lesk – samé skvělé vlastnosti, o kterých si ti, kteří se v pubertě trápí s akné a mastnou pletí, mohou nechat pouze zdát. Nejpozději od pětadvaceti let se však ukáže, že tyto přednosti nás také něco stojí.

Suché kůži chybí tuk i vlhkost

Když pak o suchou pleť správně nepečujeme, pocítíme velmi rychle její nedostatek tuku a vlhkosti, který bude záhy také viditelný. Pleť se začne napínat, malé ostrůvky lupů, podrážděná místa a předčasné vrásky nám jasně ukážou, že je nejvyšší čas na kosmetickou pomoc.

Péče o suchou pleťVinu na postupujícím vysychání nesou nedostatečně fungující mazové žlázy, jejichž produkce tuku nestačí k vytvoření přirozeného ochranného filmu kůže. Tento film, „krém“ z mazu, potu a látek, které vážou vlhkost, udržuje rohovou vrstvu vláčnou. Činí ji rovněž odolnou vůči škodlivým vnějším vlivům a především ji chrání proti vyschnutí. Zhruba do věku dvaceti let není tento nedostatek téměř vůbec znát, poté se ale produkce tuku neustále snižuje.

Tuk, který naše pleť sama produkuje, váže vlhkost nejlépe, a ta se proto s jeho zvětšujícím se nedostatkem brzy ztrácí. Rohovinové buňky se stávají křehčími, jejich dosud pevné vzájemné spojení se uvolňuje, takže se může odpařovat voda. Do kůže mohou vniknout také některé škodlivé látky, které ji dráždí, takže ze suché pleti se často stává citlivá. Navíc tak kůže rychleji stárne.

Bohužel se líné mazové žlázy ani tou nejlepší péčí nedají přimět k tomu, aby posílaly na povrch kůže více tuku. Na určité hormonální signály reagují podle geneticky stanoveného plánu, který není možné ovlivnit. Správná péče ale může nahradit hodně z toho, co suché kůži chybí.

Základní péče pro suchou pleť

Suchá pleť je jemná a musí proto být ochraňována a někdy skoro rozmazlována. Přesto základní rada pro každodenní péči zní: Méně je více. Suchou pleť totiž není radno nejen zanedbávat, ale ani příliš často obtěžovat přemírou kosmetických přípravků. Většinou jí vyhovuje umírněná a správně určená kosmetická péče prováděná pravidelně každý den.

Večerní péče

Lotion Douce SothysVečer je třeba pleť očistit, nejlépe obzvlášť šetrným čisticím pleťovým mlékem s obsahem uklidňujících a výživných látek. Pro zvláště suchou a citlivou pleť lze použít i čisticí krémy, oleje nebo kosmetické mýdlo. Pleťové mléko je rozpustné ve vodě, takže ho můžete snadno smýt vlažnou vodou, ale lze ho jemně otřít také vatovým tampónkem namočeným v pleťové vodě bez alkoholu.

Tip: Vyzkoušejte pleťové mléko Lait démaquillant douceur Sothys a pleťovou vodu Lotion douce Sothys, navzájem se doplňující produkty, které šetrně čistí a zvláčňují pokožku.

Péče o suchou pleťPotom na pleť naneste noční krém bohatý na tuk a zvlhčující látky. Když je pleť extrémně suchá, můžete jí potřebnou vlhkost dodat např. hydratačním gelem, který nanesete pod noční krém.

Tip: Elixir relipidant essentiel Sothys je pečující olej pro suchou pleť, který poskytne okamžitý pocit komfortu a úlevy. Poté je vhodné aplikovat Krém Nutritive pro suchou pleť, který ochraňuje před předčasným stárnutím.

 

Ranní péče

Péče o suchou pleťRáno stačí, když suchou pleť osvěžíte vlažnou vodou nebo opět použijete pleťovou vodu. Nakonec naneste denní krém - „lehký“, co se týče konzistence, ale „bohatý“ co do obsahu. Měl by totiž obsahovat množství účinných olejů a látek dodávajících pleti vlhkost. Navíc by měl mít světelný filtr, který chrání kůži před účinky slunečního záření, jež působí stárnutí pleti.

Tip: Dr. Temt Hydro Day Cream Sericin s obsahem kyseliny hyaluronové vyrovnává hladinu hydratace a chrání před slunečním zářením.

Látky prospívající suché pleti

Jako obzvláště účinné se pro suchou pleť jeví především tzv. ceramidy. Jedná se o látky blízké tukům, které se velmi podobají přírodnímu tmelu mezi kožními buňkami a dovedou ho velmi úspěšně nahradit. Obsah vlhkosti v rohové vrstvě se tím účinně zvýší.

Péče o suchou pleťVelmi dobré pro suchou pleť jsou krémy s olejem z rostliny Camellia nebo jinými nenasycenými mastnými kyselinami, jako je kyselina linolová nebo gama-linolová. Tyto látky zajistí pleti větší vláčnost a zlepší její schopnost vázat vlhkost.

Tip: Zvlhčující sérum s kolagenem Filorga cíleně obnovuje u dehydrované pleti její denzitu a plnost. Prekurzory kolagenu jsou využívány jako aminokyseliny pro novou endogenní produkci kolagenních vláken.

Co suché pleti škodí, provádí-li se příliš často

Je třeba si dávat pozor např. na saunu, sporty, při nichž se člověk hodně zpotí a plavání v chlorované vodě. Při těchto aktivitách se totiž ztrácejí cenné ochranné látky, které pak kůže dokáže jen s obtížemi nahradit. APéče o suchou pleťbychom jí to trochu ulehčily, naneseme po takovýchto výkonech na pleť silnou vrstvu zvlhčujícího krému, bohatého na tuk, nebo krémovou, popř. zvlhčující masku.

Tip: Masque hydra-nourrissant Sothys z nové řady Hydradvance s obsahem vzácných olejů a patentovaným extraktem Hřibu 1055, zajistí pleti okamžitou hydrataci a výživu. Přípravek je vhodné používat 1 - 2x týdně.

Extratip pro plavkyně: Obličej, krk a dekolt si před skokem do vody natřete opalovacím krémem odolným vůči vodě.

Další nepřátelé suché pleti:

1. Peeling – odstraňování uvolněných rohovitých šupinek suchá pleť obvykle nemá zapotřebí. Peeling se může používat cca 1x za 2 týdny, ale ne ten mechanický, vhodnější je přípravek na bázi enzymů nebo jemná gomáž - např. Gommage exfoliant Sothys

2. Masky, které pevně přischnou k obličeji

3. Pleťové vody s obsahem alkoholu

4. Gelové přípravky s nízkým obsahem tuku – používejte pouze v kombinaci s krémem, který odpovídá vašemu typu pleti

5. Nové kosmetické přípravky – nezkoušejte je v zimě, kdy je kůže kvůli chladu a suchému vzduchu náchylnější k podráždění. Vhodnější je začátek jara nebo podzim.

Pomocníci pro nepříznivá období

Péče o suchou pleťPokud vaše pleť vypadá obzvlášť unaveně, je napjatější než obvykle nebo se dokonce loupe, je dobré mít po ruce tyto tři věci:

1. panthenolovou mast z lékárny

2. sáček heřmánku nebo lipového květu

3. lahvičku čirého jojobového nebo mandlového oleje z lékárny.

Léčivou mast můžete večer nanést místo obvyklého nočního krému. Olej je vhodný na léčivý obklad – dvě až tři lžičky oleje ohřejeme ve vodní lázni, poté si přistřihneme pruh vaty tak, aby oči i nosní dírky zůstaly volné, a vatu navlhčíme olejem. Obklad nechte na obličeji působit asi 20 minut.

autor: Marie (redaktorka)