Správná péče o nohy

Správná péče o nohy

Nohy – v tomto článku míněny od kotníků po chodidla – jsou pojítkem těla se zemí. Po celý dlouhý život spolehlivě nosí tělo světem, umožňují nám sportovat, tančit, skákat, běhat a chodit. Tento velkolepý výkon bohužel nebývá mnohdy dostatečně oceněn.

Nohy si maximálně umyjeme, ostříháme a vyčistíme si nehty. A pak už zase jako Popelky zmizí v ponožkách nebo příliš těsných botách. Nedopřejeme jim žádný krém ani masáž, jen občas trošku světla a slunce. To musíte změnit – pečujte o své nohy, přímo je hýčkejte!

Balancování na malé plošce

Obrázek nohy s orchidejíNašim nohám příroda přidělila řadu těžkých úkolů. Významně přispívají k tomu, že dokážeme při spoustě činností optimálně vybalancovat tělo – při stoji i chůzi, při běhání a skákání. Tomu odpovídá i jejich anatomie: každá noha je vystavěna z 28 kůstek, které jsou navzájem spojeny spoustou kloubů, svalů a šlach. Souhra všech těchto “stavebních prvků” jim dává úžasnou pohyblivost a zároveň i pevnost a sílu.

Nohy jsou kromě toho velice citlivé. Prostřednictvím nervových vláken jsou – podobně jako ruce – ve spojení se všemi ostatními částmi těla. Na této skutečnosti je založen princip reflexní masáže. Tlak na určité body na nohou dokáže podnítit příslušné orgány; celková reflexní masáž aktivuje tok energie v celém těle. Tato citlivost nohou nás ochraňuje i před zraněními, protože díky ní vnímáme podklad, na němž stojíme.

Už jen z těchto důvodů bychom neměli dopustit, aby naše nohy ztratily cit kvůli tomu, že se jim nedostává patřičné péče a jsou pokryté tvrdou kůží.

Sedm kroků pro hezké nohy

K péči o nohy si připravte tyto potřeby: lavor či menší umyvadlo, přísadu do koupele, odlakovač, odstraňovač nehtové kůže, vatové tampony, nůžtičky nebo kleštičky na nehty, nůžtičky na kůžičky, smirkový pilník, pemzu, škrabku na ztvrdlou kůži, tyčinku na zatlačování nehtové kůže, froté ručník, nehtový olej, krém na nohy nebo tělový olej.

Noh v květinové lázni1. Odlakování nehtů: Odlakovačem odstraňte z nehtů starý lak. Pokud jsou nehty pod lakem zažloutlé, je vhodné při příštím lakování nanést pod barevný lak vrstvu bezbarvého nebo zpevňujícího laku. Tento krok obvykle absolvují pouze ženy.

2. Koupel nohou: Pohodlně se usaďte na židli a ponořte nohy na 5 – 10 minut do umyvadla s teplou vodou, aby kůže změkla. Přísadu do koupele zvolte podle konkrétních problémů s nohama či nehty. Vhodný je koupelový olej, navracející kůži tuk s uklidňujícími nebo osvěžujícími výtažky z léčivých bylin. Do koupele můžete přidat i čerstvý nálev z květů levandule, šalvěje a rozmarýnu. Levandule a šalvěj jsou účinné při zvýšeném pocení, rozmarýn vzpruží unavené a bolavé nohy. Hrst soli přidaná do vody pomáhá na oteklé nohy.

3. Odstranění tvrdé kůže: Pomocí škrabky nebo rašple na tvrdou kůži odstraňte z bříšek prstů a z pat silnou vrstvu ztvrdlé kůže. Buďte však přitom opatrní, abyste se neporanili. Na místa, kde tvrdá kůže není tak silná, použijte navlhčenou pemzu.

4. Ostříhání nehtů: Jste-li hotovi s odstraňováním tvrdé kůže, kleštičkami do rovna zastřihněte nehty – pokud je to zapotřebí. Aby nehet po straně nezarůstal do lůžka, nesmíte ho ostřihnout do kulata, jako v případě nehtů na rukou. Zarostlé nehty na nohou se mohou snadno zanítit a musí je pak ošetřit pedikérka. Nakonec okraje nehtů ohlaďte smirkovým pilníkem.

Nohy s lekníny5. Ošetření kůžičky kolem nehtů: Jedná se o jemnou kůžičku u nasazení nehtu, která by se měla při každém ošetření nohou zatlačovat. Kůžičku potřete odstraňovačem nehtové kůže a pak ji tyčinkou na zatlačování nehtové kůže opatrně zatlačujte. Termín “odstraňovač” by mohl vést k nedorozumění - kůžička se totiž nesmí odstraňovat, protože je přirozenou ochranou nehtového lůžka před vniknutím bakterií a nečistot. Někdy se proto raději používá termín “změkčovač”.

6. Namazání a masáž nohou: Tento úkon je pro nohy z celé procedury nejpříjemnější. Pohodlně se usaďte na zemi, jednou rukou uchopte nohu, do druhé ruky dejte trochu tělového oleje, mastného krému nebo balzámu na nohy. Přípravek důkladně vmasírujte do nártu a chodidla. Jeden po druhém jemně vytáhněte všechny prsty, nezapomeňte ani na masáž mezi prsty. Nakonec hranou ruky zaťaté v pěst lehce naklepejte chodidla.

7. Nalakování nehtů: Tento krok je opět určen především ženám, ale také muži mohou použít bezbarvý či tělový lak pro zpevnění a ochranu třepících se či lámavých nehtů na nohou. Než se pustíte do lakování, zastrkejte mezi prsty do roliček sbalené papírové kapesníky nebo vatové tampony. Usnadníte si tak práci a lak se nebude stírat. Nejprve naneste ochrannou vrstvu podkladového laku a po zaschnutí nehet přelakujte 1 – 2 vrstvami barevného laku. Než vklouznete do punčoch nebo do bot, nechte lak důkladně zaschnout.

Nozicky

Masáž nohouK pravidelné péči o nohy patří i kontrola u ortopeda, který posoudí stav prstů i postavení nohy. Jen tak zjistíte, zda noha není ohrožena špatným držením těla, způsobeným nesprávnou obuví nebo nedostatečným cvičením. Důsledkem mohou být ploché nebo příčně ploché nohy, což má neblahý vliv na celou kostru, především na páteř, a musí se korigovat vložkami do bot.

autor: Marie (redaktorka)