Péče o oční okolí

Péče o oční okolí

Pokožka v oblasti očního okolí je mnohem tenčí než na jiných oblastech obličeje, a proto ji musíme ošetřovat specifickým, jemným a citlivým způsobem, a to i z důvodu zvýšeného rizika vzniku možných nežádoucích reakcí.

Charakteristika pleti očního okolí

Kůže kolem očí je, stejně jako na jiných místech našeho těla, složená ze tří vrstev - pokožky, škáry a podkoží. Výrazný rozdíl je však pouze v její tloušťce (je cca o 0,02 - 0,03 mm tenčí), a proto působí průsvitným dojmem. Můžeme pozorovat tmavší zabarvení, které je způsobeno množstvím drobných krevních cévek a kapilárních sítí.

Rizika nežádoucích reakcí

Obrázek oční okolíNejčastěji se v této choulostivé oblasti setkáváme s podrážděním oční sliznice, které se projevuje jak zčervenáním pokožky okolo očí, tak i oblasti spojivek s přechodem na rohovku. Často se k těmto obtížím připojí ještě svědění kůže, pálení a slzení očí, v ojedinělých případech i pocity řezání. Alergická reakce může mít podobné příznaky, někdy i ve větší intenzitě, ale vždy bývá přítomen otok, který se může i zvětšovat. Při těchto obtížích je vhodné vyhledat lékaře.

Onemocnění a defekty očního okolí

Brýlekontaktní čočky někdy způsobují slzení očí, které může přerůst i v dlouhodobý problém - v tomto případě bývá zpravidla podrážděná i okolní kůže. Při nošení brýlí jsou časté otlaky, hlavně u kořene nosu.

Fibromky - stopkaté výrustky na kožní tkáni, které se nacházejí v oblasti víček i pod očnicí. Léčba se provádí kauterem.

Xanthelasma - žlutavé destičky (usazeniny tuků v kůži, zvýšený cholesterol), léčba se provádí chirurgicky.

Periorbitální dermatitida - jiná forma periorální dermatitidy s výraznými projevy okolo očí. Onemocnění je rozpoznatelné podle zarudnutí, šupinatění a otoku, léčbu může provádět pouze lékař.

Milia - drobné, kulaté útvary bílé barvy v oblasti očního okolí, které se tvoří nahromaděním keratinu v ústí folikulu. Odstranění se provádí mechanicky v kosmetickém salonu nebo u dermatologa, popř. laserem či vyříznutím.

Vhodná kosmetika, speciální péče

Obrázek oční krémPřípravky pro oční okolí vybíráme pečlivě s přihlédnutím k možné citlivosti pleti, laicky řečeno - čím méně ingrediencí v obsahu přípravku, tím méně možných potíží. Při nákupu kosmetiky uděláme nejlépe, když se vyhneme nejčastějším alergenům, jako jsou např.: parfémy, konzervační látky a chemické UV filtry. Vyloučíme raději i výrobky s obsahem alkoholu, případně ty, které obsahují více tukových složek (mastné krémy na olejové bázi), protože tenké kůži svědčí spíše krémy a séra hydratační, lehčího složení (na bázi vody).

Profesionální ošetření, omlazení

Mikromasáž očního okolí

Mikromasáž očního okolíToto ošetření je vhodné pro klienty již od 20 let věku, buď jako prevence nebo ke zmírnění již vzniklých defektů. Při mikromasáži očního okolí se snižuje prohloubení vrásek okolo očí, zmenšují se váčky pod očima, snižuje se nitrooční tlak, což posiluje zrak a napomáhá k lepšímu zprůchodnění dutin. Dochází k posílení obočí, které během let klesá a výrazně se také vyživí a prokrví kůže, což oddaluje její ztenčení a předčasné stárnutí. Mikromasáž také napomáhá vyplavit toxiny, jež jsou odváděny do lymfatických cest, podporuje obnovu buněk, zabraňuje ztrátě vlhkosti pokožky a zároveň zvyšuje její pružnost a pevnost v místě, kde se nejvíce projevuje únava, stres a škodlivé vnější vlivy. Po provedení mikromasáže očního okolí získají Vaše oči jiskřivý a mladistvý vzhled, překvapeni budete i viditelným zpevňujícím efektem.

Kosmetické doporučení

Pro udržení svěžího a mladistvého vzhedu doporučujeme používat oční krémy či gely 2x denně, ráno i večer, a každý den provádět jemné odličování nedráždivým přípravkem za pomoci bavlněných tamponků. Při líčení používejte pouze kvalitní kosmetiku s pečujícími účinky, dodržujte hygienické návyky při nošení kontaktních čoček a jednou měsíčně si dopřejte kosmetickou péči v salonu včetně ošetření očního okolí. Rozhodující vliv na vzhled očního okolí má také kvalitní spánek a dostatečný odpočinek pro oči namáhané při práci s počítačem.

autor: Gabriela (kosmetička)