Oči - okna do duše

Oči - okna do duše

Oči nám zprostředkují přes devadesát procent informací o našem okolí. Často jsou tou první věcí, která nás upoutá na člověku, s nímž se vidíme, či mluvíme. Proto nám velmi záleží na tom, jak naše oči vypadají, jak působí na okolí, abychom, i díky nim, byli vnímáni pozitivně. Bohužel, na našich očích se projevuje stárnutí, které náš věk prozradí. Oči můžeme nalíčit, řasám dodat barvu a objem, ale povislá víčka, ať již horní nebo dolní, tím neodstraníme. Jas očím vrátí jedině plastický chirurg. Pomohl i mně.

Povislá víčka ve třiceti pěti

Ano, tak to jsem já. Zdědila jsem tenhle problém po předcích z matčiny strany. Několik let jsem se již nemohla vůbec líčit, neboť jsem každé ráno měla oči oteklé a slzící. Otoky během dopoledne sice ustoupily, ale já měla oči tak unavené, že jsem na nějaké zkrášlení neměla ani pomyšlení. Horní víčka mi začínala přepadat přes oči. Už v tomto věku jsem měla smutný výraz v očích, i když jsem dobrou náladou přímo hýřila.

Řešení

Operace očních víčekRozhodla jsem se pro radikální úpravu svých očí a začala shánět informace o tom, kdo mi má víčka upraví. Před dvaceti lety moc možností nebylo, a tak jsem operaci víček podstoupila na očním oddělení okresní nemocnice. Tam jsem po operaci strávila tři dny, než mě propustili. I tehdy se již za tento výkon platilo.

Horní víčka mi paní doktorka zmenšila a já se konečně po několika letech probouzela bez otoků očí. Dopoledne jsem nemusela trávit s kapesníkem. Slzení přestalo. Byla jsem spokojená. Cíl - lépe vidět a neslzet - tato operace splnila. Líčit jsem se sice nemohla, protože má víčka byla těsně nad očima, ale s tím jsem se smířila a dál jen snila o víčkách Mony Lisy.

Po dvaceti letech

Dnes je situace úplně jiná a já lituji, že jsem se k plastickému chirurgovi nevypravila dříve. Ale lépe později, než vůbec. Za dvacet let po první operaci má víčka vypadala, jako bych ji nikdy neabsolvovala. Opět mi začaly otékat a slzet oči a ještě se k tomu přidaly hrozné pytle pod očima. Vypadala jsem strašně a při pohledu do zrcadla jsem viděla starou smutnou tvář. Sama bych ji odhadla na víc než šedesát let.

Výběr

V dnešní době se s plastickými chirurgy roztrhl pytel. Koho si mám vybrat? Vůbec to není jednoduché. Tak jsem zvolila taktiku přímého svědectví a vyptávala se svých kolegyň a známých na jejich zkušenosti s operačními zákroky, lékařem a ostatním personálem na klinikách. Jistě, v republice je několik mediálně velmi známých plastických chirurgů, ke kterým chodí naše celebrity, ale já mezi nimi být nechtěla. A tak jsem pokračovala ve vyptávání, až jsem se dopracovala k jedné lékařce, jejíž výsledky se mi velmi líbily.

Konzultace

Domluvila jsem si schůzku s paní doktorkou Šulcovou a ještě před vstupem do ordinace jsem prohodila pár slov s paní, která právě vyšla a paní doktorku chválila. To mi dodalo odvahu a přesvědčení, že jsem si vybrala správně. Konzultace byla velmi příjemná. Paní doktorka Šulcová mě prohlédla a můj zájem o operaci víček schválila. Vysvětlila mi, jak bude zákrok probíhat, na co se mám připravit, jak dlouho bude trvat rekonvalescence, jaká vyšetření musím před operačním zákrokem absolvovat. To je velmi důležité, aby operace probíhala bez komplikací a abychom byly obě spokojené. Ona se svou prací a já s jejím výsledkem. Domluvily jsme se na redukci horních i dolních víček s odstraněním tukových váčků.

Operace

Oko - plastika očních víčekPřestože se jedná o menší operační zákrok v lokální anestezii, byla jsem tak rozrušená, že jsem paní doktorce Šulcové neřekla o svém přání mít oči jako Mona Lisa. Těšila jsem se na odstranění pytlů pod očima a rozjasněný pohled zpoza svých zmenšených horních víček.

Na operačním stole jsem vzorně spolupracovala. Podle pokynů oči otvírala, zavírala, nehýbala se, nemrkala a trpělivě čekala na konec. Dvě hodiny po operaci si mě manžel odvezl domů.

Odpočinek

Musela jsem tři dny hlavně ležet, oči chladit, nenamáhat se a vůbec nic v domácnosti nedělat. Na to jsem byla připravená a taky jsem si to náležitě užila. Manžel se o mne vzorně staral a já se těšila na svůj nový vzhled. Zpočátku byly oči opuchlé, v jejich okolí pár modřin. Ale to mě nepřekvapovalo. Tak jsem vypadala i po první operaci před dvaceti lety. Kolem očí mi vlály chirurgické nitě a já dbala, abych si je nějak nešetrně nevytáhla.

Skvělý konec

Po vytažení stehů mě nejvíce překvapilo, že jizvy na dolních víčkách jsou od začátku naprosto nepostřehnutelné. S výsledkem operace jsem byla spokojená. Mé či se probraly k životu. Asi tak po třech měsících jsem si uvědomila, že mám oči přesně takové, jaké jsem si tajně přála. Hotová Mona Lisa. Horní víčka si sama našla tu správnou polohu a já mám nejkrásnější oči, jaké jsem kdy měla. Konečně se mohu bez obav nalíčit a pytle pod očima jsou ty tam. Potřebujete-li poradit, koho si ke svému plastickému zákroku vybrat, tak já se hlásím a svou paní doktorku Šulcovou vám vřele doporučuji.

autor: Zuzana (redaktorka)