Nový nos pro nový život

Nový nos pro nový život

Krásná ústa, nádherné oči, čistá pleť a husté dlouhé vlasy, to vše je na nic, máte-li nos jako Cyrano. Nos je dominantou obličeje, a pokud je enormně velký, ničí celkový dojem a svému nositeli či nositelce nedělá žádnou radost. Nos dává obličeji výraz a tím ovlivňuje osobnost. Vzhled a výraz obličeje ulehčuje nebo naopak ztěžuje mezilidskou komunikaci. Člověk s nepřiměřeným nosem se stydí, straní se lidí a mnohdy má problém najít si životního partnera. Dnes lze tento problém vyřešit díky plastické chirurgii. Jak správně pochopily i mé dvě kamarádky.

Pavla a Veronika

Jsou to identická dvojčata, která do vínku dostala jemnou křehkou postavu, oči s řasami mrkací panny, krásnou pleť a veselou společenskou povahu. To vše se ale změnilo v pubertě, kdy oběma vyrostl velký zahnutý nos, který do jejich obličeje naprosto nezapadal. Obě děvčata byla k nerozeznání, ba i velký nos měla naprosto stejný. Spolužáci na jejich nosy upozorňovali, zesměšňovali je, smáli se jim. To obě dívky samozřejmě velmi mrzelo. Trochu se uzavřely. Přestaly chodit s ostatními na různé akce, ale obě cítily, že jim společnost ostatních vrstevníků schází.

Odvážnější

Po ukončení střední školy se Pavla přestěhovala do jiného města a začala se shánět po informacích, kdo a kde by jí nos upravil. Toužila po změně. Informace o operaci nosu zvané rhinoplastika si pročítala na internetu, ale potom se sešla s jednou přítelkyní, která jí doporučila plastického chirurga, u kterého podstoupila již dva zákroky a jemuž bezmezně věřila. Pavla se rozhodla a s tímto lékařem si domluvila konzultaci.

Úžasný přístup

Pan doktor Bouda si na Pavlu udělal čas a pochválil jí, že přichází ve vhodném období. V novém bydlišti ještě nemá stabilní okruh přátel. Bude moci v klidu prodělat změnu svého obličeje, aniž by na ni někdo upozorňoval. Probrali spolu operační možnosti a on jí navrhl trochu jinou změnu nosu, než si Pavla původně představovala. Pochopila, že nosík Elizabeth Taylor by pro ni vhodný nebyl. Vysvětlil jí také operační postup celé operace nosu. Jizvičky budou schovány uvnitř nosu a nebudou vidět.

Den D

Nejdříve si Pavla zajistila veškerá předoperační vyšetření a vzala si v práci dovolenou. Potom si nakoupila zásoby potravin a ostatních věcí, aby v době rekonvalescence nebyla na nikom závislá. Operační zákrok proběhl v pořádku. Vůbec nevnímala čas. Jen neustále myslela na svou sestru, jak bude překvapená, až ji uvidí. Co to s ní udělá? Dostane i Veronika odvahu k této operaci?

Po operaci

Plastika nosuPři pohledu do zrcadla viděla Pavla svůj velmi oteklý obličej s velkými modřinami, ale na to byla psychicky dobře připravena. Věděla, že bez nich to nejde. Nos ji nebolel. Otoky i modřiny každým dnem ustupovaly. Svůj nový nos stále neviděla, protože byl kryt malou dlahou, která ho udržovala ve správné poloze, aby se náhodou neposunul. Pavla si četla, dívala se na televizi, psala si přítelem a odpočívala, jak jí lékař doporučil. Své sestře se nepochlubila. Čekala na její reakci, až ji uvidí s novým nosem. Postřehne změnu, bude se jí líbit? Často na ni myslela, jak je to u dvojčat běžné. Kontrola u lékaře byla zážitkem. Lékař sundal dlahu a Pavla najednou viděla jinou tvář. To je ona? Ta dívka s tím krásným nosem? Neudržela se, rozplakala se samým štěstím. Ten nenáviděný velikán je pryč. Samozřejmě, nějaké otoky ještě zbyly, ale nový rovný nosík byl úžasný.

Doma

Po dvou měsících Pavla přijela na návštěvu k rodičům. Maminka si ihned změny všimla. Pavla se jí teď líbila mnohem víc. Také Veronika v hloubi duše zatoužila vyměnit svůj orlí nos za jemnější variantu, ale právě se chystala na svatbu a tak měla jiné starosti. Když po roce nastoupila na mateřskou dovolenou, myšlenky na změnu nosu odsunula do pozadí.

Pavlík

Po třech letech k Pavlíkovi přibyla sestřička Verunka. Pavlík miloval návštěvy tety Pavly a jednou řekl Veronice, že je krásná maminka, ale teta má hezčí nos. To byl moment, kdy se k operaci odhodlala i Veronika. Důkladně si vše promyslela a došla k závěru, že lékař, který pomohl její sestře, bude operovat i ji. Když vešla do dveří chirurgovy ordinace, zarazil se. Přece není možné, aby dospělé ženě nos dorostl do stejné velikosti, jakou měla před operací. Při pohledu na doprovázející Pavlu mu to došlo, dvojčata.

Veronika

Plastická operace nosuDomluva s panem doktorem Boudou byla jednoduchá. Veronika chtěla jemnější variantu nového nosu, aby se od své sestry nepatrně lišila. Po operaci vzorně dodržovala všechny instrukce. Nos si masírovala a na kosmetiku se vydala až po několika měsících. Teprve tehdy byl její nos dokonale zhojen. Svou změnu podtrhla i novým účesem a jinou barvou vlasů. Dříve její ofina vyrovnávala profil s velkým nosem, teď konečně odhalila své hladké čelo bez vrásek. Když pak navštívila své kolegyně v práci, všechny obdivovaly její účes, všem se líbila. Nikdo nepostřehl, že má i nový nos. Připadala jim jednoduše krásná a to byl účel této změny - být přirozeně krásná.

autor: Lucie (redaktorka)