Mastná pleť a péče o ni

Mastná pleť a péče o ni

Správně pečovat o mastnou pleť není vůbec jednoduché. Potížím s mastným leskem, rozšířenými póry a nevzhlednými uhry se však dá do určité míry zabránit.

Když začnou aktivně pracovat pohlavní žlázy, mnoho mladých lidí má pocit, že jejich kůže přímo přetéká mastnotou. Tento přísun mazu trvá tak dlouho, dokud se nestabilizuje obsah hormonů v těle. Vyvine-li se z toho ovšem mastný typ pleti, to se ukáže teprve v rané dospělosti. Mastný lesk, kombinovaný s náchylností k uhrovitosti a pupínkům, se pak stává trvalým projevem.

Klady a zápory mastné pleti

Péče o mastnou pleťUdržovat mastnou pleť tak, aby vypadala dobře, není vždy jednoduché. Ale přestože je péče o ni složitá, má mastná pleť také některé výhody. Je relativně necitlivá, což mimo jiné znamená, že si dlouho udržuje mladistvý vzhled.

Hojně prýštící maz představuje ochranný film, který dovolí jen mírné odpařování vlhkosti a zabraňuje vniknutí škodlivých látek zvenčí. Druhou útěchou je, že tak mastná jako v raném mládí nezůstane pleť napořád. Zpravidla se po dvacítce mění v pleť smíšeného typu.

Příčiny vzniku mastné pleti

Přebytek mazu mají na svědomí hormony, přesněji řečeno mužský pohlavní hormon testosteron. Jakmile nastoupí puberta, Péče o mastnou pleťzačne tento hormon produkovat i ženský organismus. Tato látka dává signál mazovým žlázám, aby produkovaly více tuku.

Přesto mastný lesk u žen ani u mužů ještě neznamená nadměrnou aktivitu hormonů. Věc je totiž trochu složitější. Každá mazová žláza má tzv. receptory, které fungují jako přijímače zpráv, vysílaných hormony. Receptory mohou na zcela normální hormonální signály reagovat slaběji nebo silněji podle okolností. Intenzita jejich reakce závisí na jejich přirozených schopnostech.

Zásady péče o mastnou pleť

Péče o mastnou pleťAbychom hned předešli případným nejasnostem – ani ta nejlepší péče nedokáže nic změnit na zděděném genetickém programu, tj. nedokáže snížit hormonálně způsobenou produkci mazu. Kosmetická péče však dokáže také hodně. Odnímá pleti mastný lesk, zjemňuje póry a snižuje náchylnost k tvoření uhrů.

Jste-li na pochybách, jaký přípravek zvolit, nejlépe uděláte, sáhnete-li po takovém, který je výslovně určen pro „normální až mastnou“ nebo „mastnou a nečistou pleť“. Kromě toho by mělo být na přípravku uvedeno, že nepřispívá k tvorbě komedonů.

Každodenní péče o mastnou pleť

Péče o mastnou pleťVEČER pleť důkladně vyčistěte. Čištění je u mastné pleti to nejdůležitější. V přebytečném mazu totiž nalézají bakterie ideální živnou půdu a mohou vyvolat záněty a tím pupínky. K čištění se hodí přípravky rozpustné ve vodě, kterými lze kůži pořádně umýt: mycí krém, např. SOTHYS Nettoyant du matin - čisticí emulze, čisticí gel, např. COMFORT ZONE Active Pureness Gel nebo kosmetické mýdlo (syndet).

Péče o mastnou pleťKdo chce kůži dodatečně osvěžit, dočistí ji pleťovou vodou s obsahem alkoholu, např.  DR.TEMT Purity  čisticí tonikum. Dobrým řešením je též vyrovnání pH pleti vodou s obsahem antibakteriálního propolis COMFORT ZONE Active Pureness Toner.  Pro pleť s pupínky doporučujeme dále nanést 2-3 kapičky antibakteriálního koncentrátu COMFORT ZONE Active Pureness Emergency Blend, buďto přímo na zánětlivá místa, nebo lehkým rozetřením po celé tváři a krku.

Péče o mastnou pleťNakonec naneseme – pokud možno úsporně – noční krém určený pro mastnou pleť, např.  DR.TEMT Ginko Kukui Night Cream. Vhodný je též zvláčňující přípravek pro mastnou pleť COMFORT ZONE Hydramemory Serum, případně  COMFORT ZONE Hydramemory Fluid či Cream Gel, dle textury, kterou preferujete. Pro intenzivní péči a hojení doporučujeme COMFORT ZONE Chrono-Reverser Gel.

Mladé dívky mohou noční krém čas od času vynechat a nanést jen trochu hydratačního krému nebo fluidu na oční partie a krk, např. COMFORT ZONE Sacred Nature Fluid nebo SOTHYS Hydradvance creme hydratante legere.

Péče o mastnou pleťRÁNO pleť vyčistěte stejně jako večer. Jednou či dvakrát týdně proveďte ráno mírný krémový peeling, např. COMFORT ZONE Active Pureness Peeling nebo PANPURI Exfoliating cream. Přímo na pupínky vťukejte SOS hojivý gel s obsahem kyseliny salicylové COMFORT ZONE Active Pureness Corrector.

Nakonec naneste denní krém dodávající vlhkost, určený pro mastnou pleť, např. PANPURI Antioxidant emulsion nebo hydratační gel, např. zmatňující fluid COMFORT ZONE Active Pureness Fluid, který blokuje receptory reagující na dihydrotestosteron. Aktivně tak působí přímo na příčinu maštění a udržuje pleť vyrovnanou celý den. Pro dospělejší pleť ho můžete doplnit sérem COMFORT ZONE Hydramemory Serum nebo fluidem Hydramemory Fluid.

Proč má mastná pleť skoro vždy velké póry?

Z dosud ne zcela jasných příčin dráždí určité mastné kyseliny z mazu kůži ke zvýšenému rohovatění svrchní kožní vrstvy. Tlak, který toto ztluštění vyvolává, mění původně jemné otvory pórů v malé trychtýřovité kráterky. K tomu přispívá i skutečnost, že kožní maz váže velké množství vlhkosti. Tím okraje pórů ještě dodatečně nabobtnávají, čímž vzniká typický obraz pleti s velkými póry. Dojem hrubé pleti s velkými póry ještě zesilují uhry, které se v rozšířených pórech téměř vždy tvoří a ještě více je roztahují.

Jak zbavit mastnou pleť nepříjemného lesku

Péče o mastnou pleťHezčího vzhledu pleti s jemnějšími póry je možné nejlépe dosáhnout tím, že se kůže neustále lehce odmašťuje a rohová vrstva se udržuje pokud možno co nejtenčí. Nejlépe toho dosáhneme čisticími maskami - např. COMFORT ZONE Active Pureness Mask nebo SOTHYS Desquacreme, uvolňujícími rohovou vrstvu, které pleť během několika minut zbaví přebytečného kožního mazu a zrohovatělých šupinek. Masky se aplikují jednou až dvakrát týdně.

Také peelingy s jemnými zrníčky, které naneseme dvakrát až třikrát za týden jako krém, pomáhají kůži zjemnit a změkčit.
Vhodné jsou též tzv. sypké pleťové vody. Jedná se o pleťové vody, které jsou nahrazeny jemně rozemletým minerálním pudrem. Sypké pleťové vody aplikujte ráno po vyčištění, potom naneste ochranný denní krém. Také během dne lze takovým práškem pleť úspěšně zmatnit.

Péče o mastnou pleťPravděpodobně nejstarším, ale stále účinným prostředkem proti mastnému lesku je pudr. Nejlépe zmatní pleť bezbarvý transparentní pudr bez lesklých částic, vhodný je např. Sypký pudr s prosvětlujícím efektem SOTHYS. Při náchylnosti k zánětlivým procesům v pleti používejte lékařský pudr.

Profi tip: Před každým napudrováním odsajte z pleti mastnotu kosmetickým papírkem.

autor: Marie (redaktorka)