Jak vybrat správný noční krém

Jak vybrat správný noční krém

V noci je naše kůže zcela zaměstnána regenerací. Noční krémy by proto měly podporovat přirozený proces obnovy kůže. Čím by se tedy váš noční krém měl odlišovat od denního?

Většina nočních krémů má vyšší obsah tuku než denní krémy. Kromě toho bývají obohaceny speciálními účinnými látkami, které mají podpořit noční regenerační proces v kůži. Otázkou ovšem zůstává, potřebuje-li kůže v noci opravdu více tuku než ve dne. Odpověď zní: ano i ne.

Tuk má kůži především chránit, a to je ve dne mnohem potřebnější než v noci. Na druhé straně ale pleti, které po celý den stále hrozí vysušení, velmi prospěje, dostane-li v noci trochu více tuku. Druhá otázka zní, mají-li účinné látky obsažené v nočním krému skutečně ten regenerační účinek, jaký si přejeme. A proč by se vlastně tento zázrak měl odehrávat právě v noci?

Jak se kůže ve spánku obnovuje?

Regenerace pleti ve spánkuLátková výměna se v kůži, stejně jako u ostatních orgánů, řídí podle určitých vnitřních hodin. Principy fungování těchto biologických hodin se zabývá vědní obor chronobiologie. Pro nás je důležité vědět, že dělení buněk v zárodečné vrstvě slouží ke stálé obnově celé pokožky. Přes den se tento dělicí proces odehrává ve zpomalené formě. Teprve asi od 18 hodin se zrychluje a mezi 22. až 24. hodinou dosahuje vrcholu.

Pro tento biorytmus existuje vysvětlení – přes den je třeba zásobovat energií především svaly a vnitřní orgány, protože ty musí podávat potřebné výkony při každém pohybu a po každém jídle. Během nočního klidu takové výkony už nejsou nutné, takže v této době se pouštějí do práce vyživující látky, podporující stavbu nových buněk a provádějící opravy na již vytvořených buňkách.

Mohou noční krémy podpořit regenerační proces?

Mnoho kosmetických odborníků tvrdí, že ano. Argumentují tím, že přes den je kůže vystavena takovému stresu, že už nemůže přijímat ještě účinné látky navíc. Dále jsou prý účinné látky večer mnohem užitečnější, protože se v té době biorytmus kůže stejně ocitá v regenerační fázi a dokáže tak přijímané látky lépe využít. Zní to věrohodně, je to však sporné.

Toto tvrzení totiž předpokládá, že kosmetické přípravky skutečně pronikají až do zárodečné vrstvy k živým buňkám, které je použijí k výstavbě nových buněk. K tomu by ale musely překonat mnoho přirozených bariér kůže. Zda a v Noční krémy - pro a protijakém rozsahu tomu tak je, se ve většině případů nedá jednoznačně prokázat.

Seriózní výrobci kosmetiky dnes sice ke každému novému výrobku přikládají obsáhlé studie o účinnosti, často se ale jedná o laboratorní pokusy s buněčnými kulturami. Dermatologové však pochybují o tom, že se takto dosažené úspěchy mohou vztáhnout na živou kůži člověka. Navíc jsou toho názoru, že zásahy do přirozených funkcí kůže – a při dodání „regeneračních“ látek o nic jiného nejde – nejsou zrovna to nejvhodnější.

Koneckonců je nejdůležitější funkcí kůže chránit organismus před cizími látkami. A dobře fungující kožní regenerace se dá nejlépe udržet především rozumným způsobem života. Kdo bude mít v tomto odborném sporu pravdu, zůstává otevřenou otázkou. Zatím je ale třeba na přílišné sliby o účinnosti pohlížet i s určitou skepsí.

Co mluví ve prospěch speciálního nočního krému

Používání nočního krémuDůležitým argumentem pro používání jiných krémů ve dne a jiných v noci je ochrana proti světlu. Přes den je důležitá, ale v noci zbytečná. Proč tedy nabízet kůži něco, co vůbec nepotřebuje? Navíc UV-filtry kůží pronikají, takže se malá množství dostávají do krevního oběhu a tím i do organismu. To je pravděpodobně neškodné, neboť všechny zákonem přípustné substance filtru jsou důkladně zkoumány z hlediska zdravotní nezávadnosti. Přesto je lepší ušetřit organismus chemie, která v daný okamžik nemá žádný účinek.

Smysluplné je užití nočního krému také tehdy, je-li kůže od přirozeně suchá a přijímá-li hodně tuku, kterého sama dokáže vyprodukovat jen málo. Nebo je-li přechodně vlivem vnějšího prostředí sušší než obvykle – např. po nemoci, v zimě, nebo když rohová vrstva po slunečné letní dovolené natolik zesílila, že vlastní tukové zásoby kůže nestačí k tomu, aby udržely obličej vláčný.

Filorga noční krémNáš tip: Noční krém FILORGA s obsahem elastinu a kolagenu zajistí svěžest pleti po probuzení.

Tip na aplikaci: Noční krémy nanášíme pokud možno tence. Tlustá vrstva by mohla vést k zadržení tepla a bránit vylučování potu. Dermatologové před tím varují, neboť nadbytečný kožní maz snadno podléhá rozkladu prostřednictvím bakterií a enzymů. To může způsobit podráždění kůže.

Kdy je noční krém zbytečný

Pleťová péče Sothys a Dr. TemtV případě, že je pleť mastná a náchylná k tvoření nečistot, postačí lehký zvlhčovací preparát, jaký se u tohoto typu pleti používá i přes den, např. Fluide Hydra-matité SOTHYS - lehký gel, který osvěží a zvláční mastnou pleť. Přes den navíc oceníte jeho matující účinky.

Také u normální a smíšené pleti je možné přinejmenším ve středních partiích obličeje noční krém čas od času vynechat.

Náš tip: Ginko Kukui night cream Dr. TEMT - krém pro noční použití s extraktem ginko. Podporuje elasticitu pleti a její dostateční prokrvení.

Jsou účinné kosmetické přípravky “pro den i noc”?

Noční krém Sothys HydradvanceExistuje mnoho takových výrobků, protože trend směřuje zásadně ke zjednodušení domácí péče o pleť. Kdo se může ve dne vzdát ochranných světelných filtrů a v noci nepotřebuje tuk navíc, tomu takový produkt postačí. Především u mladistvé pleti, která není ani příliš mastná, ani příliš suchá, nenapáchá takový přípravek určitě žádné škody. Je třeba jej prostě vyzkoušet a rozhodující je, zda ho pleť dobře snáší.

Náš tip: Hydradvance creme legere SOTHYS - aktivní hydratační krém vhodný pro den i noc s extraktem hřibu a tripeptidem zajistí po 1 měsíci aplikace o 36% větší hydrataci (měřeno Corneometrem na 40 osobách).

autor: Marie (redaktorka)