Jak správně pečovat o normální a smíšenou pleť

Jak správně pečovat o normální a smíšenou pleť

Uprostřed mastná, po stranách suchá – tak vlastně vypadá typická „normální“ pleť. Jsou-li ovšem hranice obou oblastí silně vyznačeny, mluvíme o „smíšené“ pleti. Máte ji i vy?

Normální a smíšená pleťPříroda si to zařídila docela chytře – všude tam, kde je obličej nejvíce vystaven slunci, větru a ostatním povětrnostním vlivům – na čele, nose a bradě – jsou mazové žlázy v kůži rozmístěny mnohem hustěji než jinde. Produkují více tuku a tím i lépe chrání. Pokud je vztah mezi mastnou a suchou oblastí obličeje vyvážený a přechod nenápadný, patří pleť k normálnímu typu a péče o ni je celkem bezproblémová.

Potíže nastávají teprve tehdy, je-li rozdíl mezi suchými a mastnými oblastmi tak velký, že se nedá přesně říci, jaké přípravky by se měly na pleť vlastně použít. V takovém případě hovoříme o „smíšené“ pleti.

TEST: Máte smíšenou pleť?

Pleť vyčistěte, ale nenanášejte krém. Po dvou hodinách přitiskněte cigaretové papírky na nos, čelo, bradu a tváře a pak odpovězte na následující otázky:

Normální a smíšená pleť Jsou mastné stopy jen na papírcích z čela, nosu a brady (zóna T)?
Vypadá pleť na tvářích a spáncích relativně hebce a s jemnými póry?
Má střední partie velké póry s uhry?
Leskne se nos už za hodinu po vyčištění?
Je kůže celkově spíše necitlivá?
Je kůže na čele a tvářích v zimním období náchylná ke zdrsnění a snadno se podráždí?
Působí pleť v létě mastněji než jindy?

Jestliže jste odpověděla minimálně čtyřikrát ano, patří Vaše pleť jednoznačně ke smíšenému typu.

Ze smíšené pleti se časem většinou stane normální

Vyloženě smíšená pleť se vyskytuje vlastně jen v raném mládí. Střední obličejová partie, nazývaná též zóna T, pak je skutečně silně promaštěná a dokonce může tvořit pupínky a uhry, kdežto tváře zůstávají jemné a suché. V pozdějším věku se smíšená pleť vlivem hormonálních změn téměř vždy upraví směrem k „normálu“.

Správná péče o normální a smíšenou pleť

Normální a smíšená pleťVEČER umyjte obličej čisticím mlékem, např. Lait demaquillant satiné SOTHYS, odličovacím krémem, např. Nettoyant du matin SOTHYS, čisticím gelem, např. Purifying cleanser PANPURI nebo kosmetickým mýdlem (syndetem), např. Purity Soap DR. TEMT a opláchněte vlažnou vodou. Střední partie můžete dočistit pleťovou vodou s alkoholem, např. Pleťová voda s azulenem DR. TEMT.

Nakonec naneste zvlhčovací prostředek, např. Hydradvance Créme Normální a smíšená pleťhydratante legere SOTHYS nebo hydratační gel, např. Hydradvance Sérum intensif hydratant SOTHYS.

RÁNO pleť osvěžte větším množstvím vlažné až studené vody. U výrazně smíšené pleti dočistěte střední partie pleťovou vodou, např. Lotion douce satiné SOTHYS. Nakonec naneste denní hydratační krém, např. Creme protectrice Hydra-protective SOTHYS pro normální a smíšenou pleť.

Výběr optimálního krému

Krém pro normální a smíšenou pleť by měl postranní partie vzhledem k obsahu tuku udržovat hebké, ale neměl by zatěžovat střední část obličeje – zónu T. Měl by obsahovat hodně vlhkosti, ale málo tuků – a navíc ty vhodné. Musíte samy zjistit, zda jste si pořídily ten správný přípravek. Je-li pokožka po nanesení krému uvolněná, ale ne unavená, je přípravek správný. Jsou-li nos, čelo a brada příležitostně trochu mastnější než obvykle, tyto partie při nanášení krému prostě vynechejte, hlavně přes noc. Jsou-li naopak suché partie navzdory nakrémování napjaté, potřebují dodat další dávku krému.

Péče o mladistvou smíšenou pleť

Normální a smíšená pleťMladistvou smíšenou pleť s výraznými rozdíly mezi postranními a středními partiemi ráno a večer vyčistěte přípravky pro mastnou pleť, např. Gel moussant purifiant SOTHYS. Přes den používejte hydratační gel, např. Fluide hydra-matité SOTHYS s nízkým obsahem tuku. Večer naneste na oční partie a krk přípravek pro normální pleť, např. Péče o pleť se slunečnicí a rozmarýnem SOTHYS a střední partie ponechte bez krému. Také v pozdějších letech při nanášení krému večer čas od času vynecNormální a smíšená pleťhejte nos, čelo a bradu, pokud jsou trochu mastnější než jindy.

Alespoň jedenkrát týdně je dobré dopřát smíšené pleti pleťovou masku. Na střední partie naneste čisticí masku, např. Purity čisticí maska DR. TEMT, po stranách hydratační přípravek, např. Ginko Kukui Mask DR. TEMT. Vznikne tak optimální směs pro výrazně smíšenou pleť.

Praktická rada na den

Normální a smíšená pleťKe zmatnění středních partií použijte pudrovou pleťovou vodu. Jsou v ní obsaženy jemňoučce rozemleté částečky pudru, které působí jako miniaturní houbičky a odsávají přebytečný tuk. Po denním čištění a před nanesením make-upu jí lehce poklepejte potřebné partie.

Pro posílení účinků make-upu je možné použít také Perfektor pleti SOTHYS, který opticky minimalizuje póry a snižuje jejich viditelnost, a dodá pleti zmatněný vzhled díky jemné pudrové textuře.

autor: Marie (redaktorka)