Citlivá pleť a správná péče o ni

Citlivá pleť a správná péče o ni

Citlivou pleť mají mnozí lidé od přírody. Citlivost pleti ale může vzniknout i později v průběhu života. V následujícím článku se dozvíte o specifikách citlivé pleti a poradíme vám také, jak o ni správně pečovat.

Citlivá pleť a správná péče o niSedmdesát procent všech žen ve střední Evropě označuje svou pleť za citlivou nebo choulostivou. Jen asi dvanáct procent žen má ale opravdu typ pleti, který lze označit jako „od přírody citlivý“.

Většinou to jsou ženy s blond nebo zrzavými vlasy, velmi světlou pletí a modrýma nebo zelenýma očima. Jejich kůže produkuje nejen málo tuku, ale má navíc obzvlášť tenkou rohovou vrstvu a pouze málo ochranných pigmentů. To ji činí extrémně přístupnou všem vnějším vlivům a také málo odolnou vůči stresu.

Citlivá pleť je zároveň vždy suchá

Citlivá pleť a správná péče o niI když svou kůži označuje za citlivou mnohem více žen než oněch statistických 12%, neznamená to, že si to jen namlouvají. Kůže se totiž může snadno stát citlivou vlivem okolního nepříznivého prostředí, špatné péče, fyzické zátěže a psychického stresu – zvláště je-li od přírody suchá. A citlivá pleť je suchá vždy už na základě svého typu.

Typickými symptomy citlivosti pleti jsou podráždění, zrudnutí, pocit napjaté kůže, tvorba šupinek a svědivost. Objevují se jako reakce na použití kosmetických přípravků, ale i na chlad, slunce nebo špatný vzduch.

Citlivá pleť potřebuje jemnou a zklidňující péči

Citlivá pleť a správná péče o niV péči o citlivou pleť nehraje žádnou roli, jestli jde o citlivost vrozenou nebo získanou teprve později. Kůže v každém případě vyžaduje šetrné zacházení. Časté střídání kosmetických přípravků jí nedělá moc dobře. Nejjistější je používat pro čištění a péči kosmetické přípravky, které byly vyvinuty speciálně pro tento typ pleti. Obsahují ty nejšetrnější čisticí substance, zvláště lehké oleje a zklidňující látky, jako je panthenol, měsíčkový olej, výtažek z lékořice nebo heřmánku.

Jak pečovat o citlivou pleť

Citlivá pleť a správná péče o niVEČER umyjte pleť jemným čisticím pleťovým mlékem, např. SOTHYS Lait Demaquillant Confort - mléko pro citlivou pleť nebo vlažnou vodou a syndetem, speciálně určeným pro suchou pleť, např. DR. TEMT Anti Aging Advanced Mousse Cleanser - čisticí krémová pěna. Pleť můžete dočistit pleťovou vodou bez alkoholu, např. SOTHYS Lait Douce Confort - pleťová voda pro citlivou pleť. Poté naneste slabou vrstvu nočního krému, nejlépe krému určeného pro Citlivá pleť a správná péče o nisuchou pleť, např. DR. TEMT Hydro Night Cream Sericin - krém pro suchou pleť.

RÁNO pleť osvěžte vlažnou vodou nebo pleťovou vodou bez alkoholu. Pak použijte lehký, ale mastný a zvlhčující denní krém, např. DR. TEMT Hydro Day Cream Sericin - denní hydratační krém.

Co je u citlivé pleti důležité

Při péči o pleť dbáme na jednoduchost – to platí jak pro složení, tak pro množství používaných přípravků. Neboť i při jednoduchém kosmetickém postupu, složeném z čištění (mlékem a pleťovou vodou) a nakrémování, přijde pleť do styku s asi 30 rozdílnými látkami. Čím méně substancí však na kůži působí, tím menší je nebezpečí, že pleť nebude některou z nich snášet. Citlivá pleť a správná péče o ni

Nejvhodnější je vzdát se kosmetických postupů, při nichž se nanášejí dva produkty na sebe. Lze také ušetřit jeden přípravek tím, že místo denního krému a make-upu použijete jen tónovací denní krém.

Náš tip: Protivrásková tónovací péče SPF 10 SOTHYS

Na citlivé pleti zkoušejte nové kosmetické přípravky jen tehdy, není-li pleť nadměrně unavená nebo zatížená stresem – hektický ruch na pracovišti, stres a neshody v rodině dokážou pleť tak extrémně zcitlivět, že bude špatně snášet i přípravek, který by pro ni byl za normálních okolností vhodný.

Citlivá pleť a správná péče o niObličej vystavujte slunci co nejméně – a když už to uděláte, naneste na pleť kosmetický přípravek s vysokým ochranným faktorem. Vodostálý krém proti slunci navíc chrání citlivou pleť před agresivními účinky často silně chlorované vody v bazénech.

Náš tip: Péče o citlivou pleť s SPF 30 SOTHYS Cellu-Guard

Vyhýbejte se všemu, co by mohlo vaši pleť podráždit zevnitř, zejména v období stresu – především kávě, ale také černému čaji nebo coca-cole. Pozor také na alkohol a ostrá koření. Podněcují prokrvování a zvyšují nervozitu, což může u citlivé pleti snadno vyvolat hektické skvrny a svědivost.

Důležité u citlivé pleti je naučit se ovládat relaxační techniky, jako meditace nebo autogenní trénink – používají-li se systematicky, dokážou výrazně stabilizovat stav pleti.

autor: Marie (redaktorka)