Abeceda krásných nohou – I. část

Abeceda krásných nohou – I. část

Pro krásu ženy jsou nohy přinejmenším tak důležité jako ruce a možná dokonce jako tvář. Hezké pěstěné nohy dokážou upoutat pozornost, probudit žádost a výrazně tak povzbudit sebevědomí ženy.

Ale kolik žen je se svýma nohama nespokojeno! Buď jsou moc krátké, nebo naopak příliš dlouhé, stehna moc silná, celkové proporce nesouměrné.

Důležité je vazivo

Jeden důležitý faktor, který spoluurčuje vzhled dolních končetin, je dán přírodou – a sice struktura vazivové tkáně. Vazivo je součástí podkoží, obklopuje tukové buňky a dává jim jednotnou strukturu. Je-li vazivová tkáň Řez kůžízdravá, je schopna optimálně vyrovnávat tlak svalů – po roztažení opět získá svůj původní tvar, aniž by ztrácela elastičnost – kůže je tak stále hladká a pružná.

U žen je vazivová tkáň relativně málo pevná, a to obzvláště na stehnech, břiše, bocích a hýždích. Důvodem je eventuální těhotenství, které vyžaduje, aby byla kůže schopna maximálního roztažení. Tato okolnost je však zároveň příčinou toho, že kůže u žen snáze povadá.

Pokud je vazivo ochablé, především vlivem nesprávné výživy, malé trénovanosti svalstva a nedostatečné péče, může se to snadno projevit v podobě povadlé kůže, celulitidy i mikrovarixů neboli metličkových varixů a křečových žil.

Péče o dolní končetiny

Klíčový je pohyb

Pro udržení pěkného tvaru je pohyb velice důležitý, zvláště pokud při práci hodně sedíte. Jaké pohybové aktivity byste tedy měla pro získání a udržení krásných nohou pravidelně provozovat?

Jděte si dvakrát týdně zaplavat, zaběhat nebo se projet na kole. Dobře se osvědčuje také svižná chůze, alespoň půl hodiny denně.

Nechte výtah výtahem a místo toho schody pěkně vyšlápněte.

Cvičení se švihadlem Co takhle si občas zaskákat přes švihadlo? Jistě si na ně pamatujete ze školních let.

Pokud se někdy nedostanete ven, lehněte si na záda a šlapejte na kole jen tak ve vzduchu – chvilku jedním směrem a pak zpátky.

Také 10 až 15 dřepů ráno i večer vašim svalům prospěje.

Tu a tam se projděte místností po špičkách.

Zkuste běh na místě – kolena přitahujte co nejvýše. Vystřídejte podřepem, při němž se pokusíte dotknout patami hýždí.

Po každém cvičení uvolněte svaly na nohou důkladným protřepáním.

Kartáčová masáž, peeling a krémování

Kartáčová masáž

Protože kůže na nohou snadno vysychá a má tendenci k tvorbě šupinek, doporučuje se prostřednictvím masáží sisalovou žínkou povzbuzovat prokrvení a činnost mazových žláz. Masáž provádějte krouživými pohyby zdola nahoru, tedy vždy směrem k srdci.

Peeling

Udělejte si tu a tam peeling a budete mít nohy v dokonalé formě. Před sprchováním naneste peelingový krém od kotníků až po stehna, nechte ho chvilku působit a pak nohy osprchujte.Pomerančový peeling DELAROM

Náš tip: Pomerančový tělový peeling DELAROM Orange Sugar Body Scrub - má příjemnou nasládlou vůni díky organickému esenciálnímu oleji ze sladkého pomeranče. Jemně odstraňuje mrtvé buňky z povrchu pokožky tím, že do pokožky proniká, a následně je odstraňován pomocí masáže konečky prstů. Kůže zůstává jemná, hladká a decentně provoněná.

Použití krému

Po každé koupeli nebo osprchování byste si měla celé tělo včetně nohou natřít tělovým mlékem nebo emulzí. Existují i krémy, které jsou určeny speciálně na BIOVITALITY krém pro dolní končetiny. Povzbuzují prokrvení a uvolňují svalové napětí.

Náš tip: Speciální krém s aktivními výtažky z rostlin, určený k péči o "těžké nohy" - BIOVITALITY Special Care Light Legs Cream. Krém obsahuje aktivní látky získané z lískového ořechu. Má posilující účinek na žilní stěnu při cévní nedostatečnosti, osvěžuje, tlumí záněty, zvyšuje celistvost pleti a chrání proti stárnutí. Bylinný komplex snižuje bolestivost, uvolňuje napětí, zmenšuje otok a vyvolává příjemný pocit.

Chloupky na nohou

Jestli si chloupky z nohou odstraníte, nebo je necháte růst, je čistě vaše věc. Nicméně trendy nám již nějakou dobu diktují hladkou pokožku na celém těle, a proto se většina z nás odstranění chloupků na nohách nevyhne. Rozhodnete-li se pro domácí odstranění chloupků, můžete volit mezi voskem, krémem, epilací strojkem a oholením.  Musíte si sama vyzkoušet, která z metod vám nejvíce vyhovuje.

Odstranění chloupků doma

● OHOLENÍ
Oholení speciálním dámským holicím strojkem je praktické a rychlé. Mnoho kosmetiček však od této metody zrazuje, neboť již brzy po oholení vyrážejí krátké, ostré chloupky.

● DEPILAČNÍ KRÉMY
Máte-li citlivou pokožku, je třeba před chemickými depilačními přípravky (krém, emulze, pěna) varovat. Následkem by mohla být vyrážka či začervenalá svědivá místa.
Tip: Před prvním použitím depilačního krému si uděleKrásné nohy - metody odstraňování chloupkůjte test – naneste trochu krému do ohbí paže. Pokud pokožka do 20 minut nezarudne, můžete krém k depilaci nohou použít.

● VOSK
Tato metoda je bolestivá, ale účinná. Vosk k odstranění chloupků je směs včelího vosku a pryskyřic s přísadami svědčícími pokožce. Předností této metody je, že se chloupky vytrhnou i s kořínky a dorostou teprve za tři až čtyři týdny.

● EPILACE STROJKEM
Stejně jako epilace voskem je i tato metoda bolestivá, ale účinná. Speciální elektrický strojek vytrhne chloupek i s kořínkem a při pravidelném používání budou časem dorůstající chloupky řidší, jemnější a světlejší.

Co nás čeká příště …

V příštím článku se budeme zabývat problémy s dolními končetinami, které představují křečové žíly, metličkové varixy či celulitida, a povíme si, jak těmto nepříjemným jevům účinně vzdorovat i předcházet.

autor: Marie (redaktorka)

Související články: "Správná péče o nohy"